Ozonowanie klimatyzacji


Ozonowanie – dlaczego warto je przeprowadzić?

Otoczenie kierowcy bezpośrednio wpływa na jego samopoczucie oraz czas reakcji. Przyczyn nieprzyjemnych zapachów w samochodzie jak i w domu jest wiele z tego powodu ważne jest nie tylko zadbane i czyste wnętrze auta, ale także jakość klimatyzowanego powietrza.

Jeżeli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu powinniśmy regularnie dezynfekować pomieszczenia oraz miejsca w których przebywamy na codzień .
Dzięki ozonowaniu możemy za jednym podejściem:
• zneutralizować pyłki i alergeny unoszące się w powietrzu;
• usunąć bakterie , wirusy oraz pleśni niewidocznych dla nas gołym okiem;
• wyeliminować przykre zapachy, np. dymu tytoniowego, zgnilizny, benzyny czy nawet
nieprzyjemnych zapachach po zwierzętach.

Jak to działa?
Oczyszczanie klimatyzacji samochodowej jak i pomieszczeń w domu metodą ozonowania jest niezwykle skuteczne ze względu na właściwości ozonu. Związek ten jest silnie odkażający, a dzięki gazowej formie skupienia może dostać się do dosłownie każdego zakamarka.
Ponieważ gaz dociera wszędzie, skuteczność ozonowania jest bliska 100%. Dodatkowo proces ten trwale usuwa nieprzyjemne zapachy, a nie tylko je maskuje – związki chemiczne obecne w aucie ulegają procesowi utlenienia, dzięki czemu znikają na dobre.
Ozon sam w sobie po ok 20 min ulega rozpadowi wiec jest bezpieczny i nieszkodliwy dla zdrowia człowieka.

 

Jak ozonowanie klimatyzacji oraz pomieszczeń wygląda w praktyce?

W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć wnętrze, ponieważ znacząca część zabrudzeń i pyłków unoszących się w powietrzu to właśnie kurz i inne drobne cząsteczki. Kolejny etap przebiega z wykorzystaniem generatora ozonu, czyli urządzenia, które produkuje ozon z tlenu zawartego z powietrzu.
W generatorze, w wyniku wyładowania, tlen zostaje rozbity na pojedyncze cząsteczki tlenu, które następnie łączą się ze sobą w trójki, tworząc ozon. Gdy cząstka tego gazu napotka na swojej drodze inny związek chemiczny, oddaje jeden z atomów tlenu, utleniając go. W ten sposób następuje eliminacja np. nieprzyjemnego zapachu, wirusów czy bakterii.
Operator urządzenia musi określić jego moc, a także czas trwania ozonowania. Po przeprowadzeniu procesu auto należy wywietrzyć.