skórzany wypoczynek

Skórzane fotele – nie taki diabeł straszny jak go malują!

No Comments

Kiedyś symbol nieuchwytnego luksusu, dzisiaj coraz powszechniejszy dodatek do wyposażenia samochodu. Skórzane obicia foteli zyskują zarówno wielu nowych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Co takiego jest w tym wykończeniu wnętrza, że wzbudza równie gorące emocje?

Zalety i wady skórzanych foteli

Jednym z najistotniejszych plusów skórzanego wykończenia jest łatwość w usuwaniu zabrudzeń. Dotyczy to zarówno materiału naturalnego, jak i sztucznego, przy czym ciemne fotele zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości, niż jasne. Poza nieskomplikowanym utrzymaniem w czystości skórzane fotele są po prostu wygodne i przyjemne w dotyku. Dodatkową zaletą jest wrażenie prestiżu – skórzane obicia to wciąż domena aut luksusowych lub tych w najlepszej dostępnej wersji wyposażenia. Jeżeli więc zależy nam na robieniu wrażenia, warto rozważyć tę opcję.

Z drugiej strony istotną wadą skóry jest konieczność posiadania klimatyzacji oraz ewentualnie podgrzewanych foteli. Ponieważ takie obicia w lecie łatwo się nagrzewają, a w zimie pozostają chłodne, korzystanie z dodatkowych elementów wyposażenia może okazać się niezbędne. Drugą, istotną dla części kierowców wadą jest także cena skóry. Za dobrej jakości materiał trzeba nierzadko dodatkowo dopłacić, a w większości aut nie będących limuzynami nie jest ona standardowym wyposażeniem.

Jak poprawnie dbać o skórzane fotele?

Aby skórzane obicia służyły nam długo i wyglądały zawsze równie dobrze, jak w momencie zakupu auta, należy je odpowiednio pielęgnować. Materiał znajdujący się na fotelach jest zabezpieczony specjalną warstwą ochronną, która zapobiega uszkodzeniom i brudzeniu się skóry. Zmywając zanieczyszczenia z fotela czy kanapy naruszamy tę powłokę, a pielęgnując skórę przywracamy ją do stanu pierwotnego. Z tego względu należy używać odpowiednich kosmetyków oraz regularnie dbać o fotele.

Pomijając momenty, w których fotele ulegną zabrudzeniu, prawidłowe dbanie o skórę na fotelach powinno obejmować czyszczenie oraz nawilżanie przeznaczonymi do tego celu środkami. Takie działania powinniśmy powtarzać raz na dwa-trzy miesiące, zależnie od jakości obicia, jakie mamy w swoim samochodzie.

Skórzane fotele to niewątpliwie oznaka prestiżu, dająca wrażenie, że właściciel samochodu ma pieniądze i zależy mu na perfekcyjnym wyglądzie swojej maszyny zarówno wewnątrz, jak i w środku. Jeżeli potrafimy ją odpowiednio pielęgnować lub regularnie odwiedzamy zaufane centrum zajmujące się detailinigem, możemy utrzymywać obicia foteli w świetnej kondycji przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.