Czy każdą tapicerkę meblową można wyprać?

Czy każdą tapicerkę meblową można wyprać?

Zastanawiamy się często, czy możliwe jest wypranie tapicerki naszych mebli bez jej uszkodzenia. Czyszczenie tapicerki możliwe jest w zasadzie w przypadku każdego mebla. Istnieją jednak tkaniny delikatne, wymagające profesjonalnego doboru środków piorących.

Czyszczenie samodzielne

Każda tapicerka meblowa wymaga prania, na każdej zaznaczają się zabrudzenia i upływ lat. Samodzielne pranie tapicerki meblowej możliwe jest jednak tylko w przypadku mebli tanich, odpowiednio zaprojektowanych, wykonanych z przystosowanych do tego tkanin. W przypadku mebli droższych większe znaczenie ma profilaktyka, a więc niedopuszczanie do zanieczyszczeń i częste odkurzanie mebli. Samodzielne pranie może doprowadzić do powstania przebarwień, rozerwania tkaniny, osłabienia struktury włókna i innych uszkodzeń. Nie każdą tapicerkę można więc wyprać w domu.

Czyszczenie profesjonalne

Profesjonalne zakłady piorące dysponują drogimi maszynami i niedostępnymi na rynku detalicznym środkami piorącymi. Wykwalifikowani pracownicy dobierają środki piorące do rodzaju tkaniny, co umożliwia czyszczenie także tkanin delikatnych. W zakładach profesjonalnych można więc wyprać każdą tapicerkę meblową. Samodzielne pranie nie jest możliwe zwłaszcza w przypadku tkanin cennych, takich jak naturalne atłasy i aksamity. Wykonują je tylko profesjonalne zakłady, a nawet, w przypadku mebli historycznych i zabytkowych, wyspecjalizowane pracownie konserwatorskie.

Share: